מחוסגן - שאלות נפוצות

שאלות נפוצות מגני ילדים

מה נדרש ממני כגננת לעשות?


בשלב הראשוני ידרש ממך לאסוף את פנקסי החיסונים (פנקסים מקוריים), לסרוק או לצלם את העמודים הפנימיים, ולהעלות את הקבצים לתיקייה שתישלח אלייך במייל, על מנת שהצוות הרפואי המתנדב יוכלו לעבור על הפנקסים ולרכז את הנתונים בטבלת אקסל.
בנוסףֿ נבקש ממך למלא בטבלת אקסל את תאריכי הלידה של הילדים ומספריהם הסידורי.
השירות בתשלום?


שירות בדיקת פנקסי החיסונים, מתן מענה להורים החוששים ומפחדים מחיסונים על ידי רופא מתנדב, וליווי רפואי בנושאי בריאות ובטיחות כלליים לא כרוך בתשלום.
ייתכן כי בהמשך נציע שירותי בריאות נוספים לגן בסבסוד.
ההורים לוחצים עלי להוציא ילד לא מחוסן מהגן. מה אני יכולה לעשות?


השנה אנחנו לא ממליצים להוציא ילדים לא מחוסנים מהגן. אנחנו כן ממליצים להציע להם לשוחח עם הרופא המתנדב המלווה את הגן. מניסיוניינו, רוב ההורים הלא מחסנים הם פשוט הורים חוששים ודואגים שנחשפו למידע שגוי, ולאחר שיחה עם הרופא המתנדב, שמחים לגשת ולחסן.
בכל מקרה פרטני יש לפנות אלינו להתייעצות משפטית.
פניתי אליכם לפני כשבוע ועדיין לא חזרו אלי. מדוע?


מיזם מחוסגן מבוסס על מתנדבים ומתנדבות שמקדישים את זמנם הפנוי להתנדבות.
אנו מקבלים מדי יום עשרות פניות ולכן לעיתים לוקח זמן עד שאנו משיבים. אנא התאזרו בסבלנות ונשתדל לחזור אליכם בהקדם.
האם הליווי הרפואי מחליף את לחצן המצוקה או את המנוי לעזרה ראשונה בגן?


הליווי הרפואי הוא לשאלות שוטפות כלליות בנושאי בריאות ובטיחות.
השירות לא מחליף את רופא הילדים האישי של כל ילד, לא את המנוי לעזרה הראשונה ובוודאי לא את לחצן המצוקה.
לאיזה סוגי גני ילדים מיועד מחוסגן?


מחוסגן בשלב הפיילוט, פועל בגני ילדים פרטיים בלבדף וזאת בשל המגבלות החוקיות על גני עירייה וגני ילדים מפוקחים.

עם זאת, מאחר ואנו במחוסגן פועלים קודם כל על מנת שאתם ההורים תדעו את המצב החיסוני בגן, שזוהי זכותכם כהורים לדעת, ואיננו מוציאים אף ילד מהגן, ייתכן ובהמשך נוכל לצרף גם גני עירייה וגנים מפוקחים. את מוזמנת לקרוא עוד על מחוסגן בקישור הזה, ולמלא את פרטי הגן שנכניס לרשימה, במידה ונוכל לקדם זאת בהמשך. https://www.mehusgan.org.il/nursery-signup
הרופא אמר שאסור לילד שלי להתחסן או שעליו לדחות חיסון מסויים, האם הוא יוכל להתקבל למחוסגן?


בוודאי! המטרה במחוסגן היא להגן על ילדים מנועי או מדוכאי חיסון.

במחוסגן נקבל כל מכתב מאיש מקצוע (רופא ילדים מטפל או זיהומלוג) המפרט את הסיבות (אינדקציות בשפה רפואית) לאי חיסון ילד במועד, האינדקציה צריכה להופיע בברור במכתב ועליה להתאים לאינדקציות המפורטות בתדריך חיסונים של משרד הבריאות (כל רופא ילדים מכיר היטב את המסמך), על המכתב להיות מכתב רישמי נושא תאריך וחתום על ידי הרופא.

שאלות משפטיות - מענה על ידי עו״ד רז בן-דור ממשרד מטרי-מאירי

האם חוקי לא לאפשר כניסה של ילד לא מחוסן לגן?


אין כל הוראה חוקית המונעת מבעלים של גן ילדים פרטי להתנות את הרישום לגן בהצגת פנקס חיסונים הכולל את כל החיסונים על פי המלצות משרד הבריאות.
האם מותר לבקש מההורים פנקסי חיסונים, האם זה לא תחת חיסיון רפואי? האם מותר להורה לסרב לתת פנקס?


היות שאין מניעה להתנות רישום או כניסה לגן בהצגת פנקס חיסונים, הרי שאין מניעה חוקית לבקש פנקסי חיסונים על מנת לוודא שהילד מחוסן על פי המלצות משרד הבריאות. ספק אם היות הילד מחוסן או לא מחוסן, הוא עניין שיש עליו חיסיון רפואי. בכל מקרה, חיסיון רפואי של הילד ניתן להסרה בהסכמת ההורה וככל שההורה מסכים למסור את פנקס החיסונים, אין הפרה של זכויות רפואיות.
מובן שהורה אינו חייב למסור את פנקס החיסונים ובמקרה כזה ככל שמדובר בגן פרטי, ניתן למנוע את רישומו או כניסתו לגן עד להצגת פנקס חיסונים.
לאחר איסוף הפנקסים, האם מותר להגיד ליתר הורי הגן מי מהילדים מחוסן ומי לא? זה לא חיסיון רפואי?


יש להבחין בין חיסיון רפואי (שאינו חל על מי שאינו רופא, גם אם הגיע לידיו מידע רפואי על אדם אחר) לבין פגיעה בפרטיות שאסורה מכוח חוק הגנת הפרטיות ללא קשר לשאלת מקצועו של המפר. מסירת מידע רפואי על ילד, שנמסר לגננת או למנהל/ת הגן במסגרת הרישום וללא הסכמת ההורה שמסר את המידע, עלולה להוות פגיעה בזכות הפרטיות של הילד. ענין זה נכון לגבי גנים פרטיים וגני עירייה / תמ"ת, כמו גם כל מסגרת חינוכית אחרת.
האם בגני עירייה וגנים המפוקחים על ידי משרד התמ״ת ניתן להתנות רישום בבדיקת פנקסי חיסונים?


גני עירייה וגנים המפוקחים על ידי משרד התמ"ת, פועלים לפי הנחיות משרד החינוך ומשרד התמ"ת ולא על פי החלטת הגננת או מנהלת אשכול הגנים. מניעת רישום לגן הנחשב "ציבורי" (עירייה / תמ"ת) צריכה להיעשות על פי חקיקה מפורשת ולא די בהחלטה של מנהלת הגן או הגננת.
אז מה ניתן לעשות בגן עירייה/ גן בפיקוח?


כאמור, גני עירייה וגנים המפוקחים על ידי משרד התמ"ת, פועלים לפי הנחיות משרד החינוך ומשרד התמ"ת ולא על פי החלטת הגננת או מנהלת אשכול הגנים. עם זאת גם בגנים כאלו ניתן לפעול לקבלת מידע על חיסון הילדים באופן פרטי, באמצעות ועד ההורים שרשאי לפנות לכל הורה ולברר אם ילדו מחוסן. מובן שהורה אינו חייב למסור את פנקס החיסונים.

התנדבות במחוסגן - שאלות נפוצות

כיצד ניתן להתנדב?


ניתן להירשם דרך הקישור הזה https://www.mehusgan.org.il/volunteer-doctors וניצור עמך קשר בהקדם (קיבלנו עשרות פניות, וכולנו מתנדבים, אז לוקח לנו טיפה זמן : ) )
מה נדרש מהרופא/ה המתנדב/ת?


ממש לא הרבה :)
הרופאים המתנדבים של מחוסגן מצוותים לגן ילדים אחד או יותר.
בשלב הראשון בודקים את פנקסי החיסונים (במידה ומדובר בגן ילדים גדול, או יותר מגן אחד, נצוות לעזרתך איש/ת צוות רפואי נוסף/ת).
במקביל, במידה ויש הורים חוששים או מתלבטים בנושא חיסונים, זה הזמן לשוחח עימם (אם תצטרך עזרה בזה, אחד מ-75 הרופאים המתנדבים האחרים ישמחו לעזור).
לאחר מכן, לאורך השנה, ניתן מענה שוטף בנושאי בטיחות ובריאות כללים (ילד עם חום, מתי מותר לו לחזור לגן, דלקת עיניים מדבקת? וכו). מדובר על שאלות בודדות מכל גן ילדים לאורך השנה.

במידה ותוכל/י, נשמח אם יתאפשר לך לערוך הדרכה אחת או יותר לאורך השנה, בנושא עזרה ראשונה, חיסונים ו/או מחלות חורף.

לרישום להתנדבות, הכנס לקישור הזה https://www.mehusgan.org.il/volunteer-doctors
מי יכול להתנדב?


כולם! מי שמגיע מתחום הרפואה וגם מי שלא. יש גם המון אדמינסטרציה, שיווק, ועוד ועוד לעשות.
בחום הרפואי, אנו זקוקים לרופאים, מומחים ומתמחים מכל התחומים.
בנוסף, סטאג׳רים, סטודנטים, אחיות, פראמדיקים, וכל איש צוות רפואי מוזמן גם להירשם, המלאכה רבה!

ההתנדבות נעשית רובה ככולה מהבית באמצעות המחשב האישי, כך שגם שעה פנוי בשבוע תעזור.